News

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara adott otthont az első CubeSat-fejlesztői találkozónak 2025. június 25-én és 26-án. A rendezvényen négy felsőoktatási intézmény hallgatói ismerhették meg egymás elképzeléseit, valamint az Európai Űrügynökség pályázati lehetőségeit annak érdekében, hogy egymást segítve minél több egyetem repíthessen saját műholdat a világűrbe a jövőben tudományos céllal.

Tudományos tevékenységük támogatásához a Debreceni Egyetem 14 fiatal kutatója nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. Az oklevelet a szeptemberi Bolyai-napon vehetik át a nyertesek.

A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói a Nyíregyházi Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem szakembereivel együttműködésben a biodiverzitás megőrzése céljából két veszélyeztetett szegfű (Dianthus) fajra in vitro mikroszaporítási módszert dolgoztak ki. Tudományos eredményeikről a növénytudomány vezető nemzetközi szaklapjában, a Plant Methods-ban jelent meg tanulmány.

Kutatási programjaikról és eddig elért eredményeikről szakmai konferencia keretében adtak számot az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) nyertesei. A Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatósága a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság székházában rendezett június 19-20-án kétnapos konferenciát, amelyen húsz szekcióban több mint kétszáz előadás hangzott el.

A fertőző betegségekről, az élelmiszer, a víz és az állatok által terjesztett kórokozókról, valamint az antimikrobiális rezisztencia legfrissebb tudományos eredményeiről tanácskoztak hazai és nemzetközi szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar Egy Egészség Intézete által szervezett konferencián. Az eseményen többek között szó volt az új és újratámadó betegségekről, valamint a legmodernebb bioinformatikai eszközök használatáról is.

Kiemelt kutatási eredményként mutatta be a Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC) a Debreceni Egyetem munkáját. A Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén végzett alkalmazott kutatások középpontjában az aerogélek állnak.

Megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünnepelte a Debreceni Egyetem Professzori Klubja. Az eseményen elhangzott, hogy a klub egyedülálló módon példát mutat a tudás és a tudomány iránti őszinte elhivatottságból, az egyetemes emberi értékek képviseletéből, melyek a múltban és a jövőben is az egyetem fejlődését szolgálták és erősítik.

Innovatív módszerrel térképezték fel az előállított intelligens anyagokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei. A céljuk az volt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével megtudják, hogyan módosíthatják a vegyületek tulajdonságait.

Alig ötszáz példány él Magyarországon abból a gidrán fajtából, melynek legifjabb tagja áprilisban született a Debreceni Egyetem génmegőrző programja keretében. A DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában nemcsak UD Ingót csodálhatják meg, hanem az intézmény idén 30 éves Lovasakadémiájáról és fajtafenntartó tudományos tevékenységéről is mindent megtudhatnak.

A mezőgazdaság előtt álló kihívások csakis a tudomány és a gyakorlat között élő kapcsolat által oldhatók meg – hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Kihívások és megoldások a szántóföldi növénytermesztésben című tudományos ülésén. A tanácskozáson 70. születésnapja alkalmából köszöntötték Pepó Péter professzort, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Doktori Tanácsának elnökét.